Obyvateľstvo Nemecka je takmer národnostne jednotné (Nemci tvoria 91%). Malé menšiny žijú pri hraniciach na východe (Lužickí Srbi), severe (Dáni) a západe (Flámi). Priemerná hustota zaľudnenia je vysoká. Najhustejšie zaľudnené sú priemyselné oblasti (300-10000 obyv. na 1 km). Najviac obyvateľov žije v mestách (88%), pracuje v službách a priemysle. V Nemecku je mnoho veľkomiest (vyše 70).
Prirodzený prírastok je už niekoľko desaťročí nízky (záporný). Počet obyvateľov sa však neznižuje, pretože je veľké prisťahovalectvo z iných krajín. Celkove tam žije 7 miliónov cudzincov.
V hospodárstve Nemecka má význymné postavenie priemysel. Jeho rozvoj podnietili bohaté ložiská a ťažba čierneho uhlia v Porúrí. Názov oblasti je podľa oblasti Ruhr (rúr), pravého prítoku Rýna. V Nemecku sa vyťaží najviac hnedého uhlia na svete. Významná je aj ťažba draselných solí, kaolínu a kamennej soli.
Na výrobu elektrickej enrgie majú najväčší podiel tepelné elektrárne, jednu tretinu dodávajú jadrové elektrárne. Po výbuchu jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime je v Nemecku tendencia ukončiť prácu jadrových elektrárni úplne.
Pre potreby rozsiahleho hutníctva sa rudy železa a farebných kovov musia dovážať. Najviac hutníckych závodov je v oblasti Porúria a najväčším strediskom je Duisburg. Hutnícky priemysel dodáva suroviny pre najväčšie a najdôležitejšie odvetvie - strojárstvo. Dôležitá je výroba námorných lodí v Hamburgu, Kiele (kíl), Rostocku (rostok).
Výroba automobilov (3. miesto na svete po USA a Japonsku). Najväčšia automobilka Volkswagen je vo Wolfsburgu, BMW v Mníchove, Mercedes v Stuttgarte, Opel v Bochumi, Ford v Kolíne nad Rýnom.
Významná je aj výroba lietadiel, elektrotechnických, elektronických a optických výrobkov (Jena). Strojárske závody sú vo všetkých väčších mestách.
Po strojárstve je na druhom mieste chemická výroba. Jej strediská sú v Porýní, Porúrí a Sasku (okolie Halle).
Najviac textilných podnikov je v južnom Bavorsku. Potravinárske závody sú rozmiestnené po celom území. V Nemecku sú rozvinuté všetky odvetvia priemyslu.
Najdôležitejšia priemyselná oblasť Nemecka je Porúrie a hutníckymi, strojárskymi, chemickýni a inými závodmi. Najväčším sústredením priemyslu sa vyznačujú mestá Dusseldorf a Essen.
Priemyselné strediská v Porúrí sa postupne rozrástli a pospájali. Spolu s veľkomestami v susednom Porýní vytvorili súvisle osídlenú oblasť (dlhú približne 100 km a širokú 20 -30 km), ktorá sa nyzýva rýnsko - rúrska konurbácia. Ležia tu mestá Duisburg, Dortmund, Essen a ďalšie. Žije v nej asi 12 miliónov obyvateľov. Veľké nahromadenie priemyslu a obyvateľstva vyžaduje dodržiavať prísne opatrenia na ochranu životného prostredia.
Najväčšie a hlavné mesto Nemecka Berlín (3,4 mil.) má rozsiahly strojársky, chemický, potravinársky a ďalší priemysel. Je dôležitý dopravný uzol, politické a kultúrne centrum štátu. Veľkosťou za ním nasleduje najväčší námorný prístav a priemyselné stredisko Hamburg (1,7 mil.). Druhý dôležitý prístav sú Brémy. Hlavné mesro Bavorska je Mníchov (1,2 mil.), v ktorom prevláda stojársky a potravinársky priemysel. Dôležité priemyselné a kultúrne strediská sú Kolín nad Rýnom a Frankfurt nad Mohanom, v ktorom je jedno z najväčších letísk v Európe. V Sasku je stredisko priemyslu Lipsko, známe každoročnými veľtrhmi. Na Labe ležia Drážďany, priemyselné a kultúrne stredisko, ktoré počas druhej svetovej vojny takmer zničilo bombardovanie.
Vysoké nároky hospodárstva a obyvateľstva dobre zabezpečuje doprava. Využíva hustú sieť kvalitných ciest a diaľnic, moderné železničné a rýchle letecké spoje, riečne a námorné cesty. Sú dôležité pre cestovný ruch (Alpy, morské pobrežie, kúpele, historické a kultúrne pamiatky)
Nemecko sa vyznačuje vysoko rozvinutým priemyslom, dopravou a službami. Je hospodársky najvýznamnejší štát Európy s vysokou životnou úrovňou obyvateľstva. Patrí k najvyspelejším krajinám sveta.